Rekuperacja

Czasami wentylacja pomieszczenia to za mało. W bardzo szczelnych budynkach przyda się system rekuperacji, którego zadaniem jest poprawa jakości powietrza w pomieszczeniach

Instalacja i naprawy rekuperacji

Czasami wentylacja pomieszczenia to za mało. W bardzo szczelnych budynkach przyda się system rekuperacji, którego zadaniem jest poprawa jakości powietrza w pomieszczeniach. Oferujemy montaż oraz serwis rekuperatorów w mieszkaniach, domach, pomieszczeniach biurowych, sklepach, magazynach i wszędzie tam, gdzie chcesz poprawić jakość powietrza i zadbać o jego oczyszczenie z kurzu, smogu, bakterii, wirusów a nawet nieprzyjemnych zapachów.

Jak działa rekuperacja?

Rekuperacja to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, która opiera się na ruchu powietrza wytwarzanym przez urządzenie zwane rekuperatorem. Pozwala on też na odzyskiwanie ciepła z nagrzanego powietrza. gdyż wyciąga powietrze w dwóch kierunkach jednocześnie. Czyste powietrze zaciągane jest z zewnątrz budynku, a ciepłe, brudne i nasycone CO2wyciągane jest na zewnątrz przez anemostaty, które montujemy zwykle na suficie i ścianach bocznych pomieszczeń. Oba strumienie powietrza spotykają się ze sobą w tzw. gruntowym wymienniku ciepła. Tam czyste i zimne powietrze zostaje ogrzane, a ciepłe (płynące innym kanałem) po prostu wydalone na zewnątrz budynku. Rekuperacja pozwala więc na ogrzewanie i oczyszczenie pomieszczenia jednocześnie. To świetne rozwiązanie dla alergików i osób, które nie lubią bądź z jakiegoś powodu nie mogą często wietrzyć pomieszczeń, w jakich przebywają.

Jakie są koszty montażu rekuperacji?

Koszt montażu rekuperacji zależny jest przede wszystkim od wielkości budynku, w którym chcesz zainstalować ten system. Z pewnością będzie on mniejszy, jeśli na rekuperację zdecydujesz się jeszcze na etapie budowy domu lub mieszkania. Przerabianie istniejącej wentylacji często wiąże się bowiem z dodatkowymi kosztami. Przed oszacowaniem ostatecznej ceny, przedstawimy Ci projekt uwzględniający koszt samego rekuperatora, kanałów oraz innych niezbędnych urządzeń a także naszej usługi. Zwykle jest to wydatek rzędu kilkunastu tysięcy. Ale biorąc pod uwagę korzyści, jakie płyną z posiadania gruntownego wymiennika ciepła, warto te koszty ponieść.